VšĮ Skuodo informacijos centras

Tauzų k. etnoarchitektūrinė sodyba

Architektūros paminklai

Kontaktai

XVI a. II pusėje valakų reformos metu įkurtas gatvinis kaimas. Visi pastatai buvo mediniai, tašytų rąstų sienomis, aukštais šlaitiniais stogais, dengtais ilginiais šiaudais, vėliau – skiedromis. Gyvenamųjų namų (trobų) viduje buvusi priemenė su dideliu butelio formos kaminu trobos centre. Gyvenamoji trobos pusė būdavo rytinėje, o ūkinė – vakarinėje dalyje.
Tauzų etnoarchitektūrinė sodyba (u.k. 10321) stovi 300 m į rytus nuo kelio Plungė – Skuodas. Įvažiavimas į sodybą iš pietų pusės. Tai seniausia Tauzų k. sodyba, pastatai tradicinės etnoarchitektūros. Sodybos išplanavimas ir apželdinimas būdingas Žemaitijos kraštui.  Sodyba neaptverta ir aiškių ribų neturi. Sodyboje yra senų medžių: klevų, kaštonų, eglių.
Troba (u.k. 29629)- pastatyta 1731 metais. Vieno aukšto, stačiakampio plano, kompaktiško tūrio. Ilgais fasadais orientuotas į šiaurę ir pietus. Trobos centre yra viena didelė priemenė, pertverta lentų pertvara. Prie rytų priemenės sienos priglaustas didelis butelio formos kaminas – virenė.  Troboje yra 5 patalpos.
Svirnas (u.k. 29630) – pastatytas 1740 metais.  Vieno aukšto, stačiakampio plano su priesvirniu. Tai keturių patalpų, kurių paskirtis buvo: vidurinė patalpa – grūdinė, vakarų pusėje – sandėlėlis ir dvi rytų pusėje – kamaros. Grūdinėje yra kopėčios patekti į pastogę.
Tauzų etnoarchitektūrinei sodybai suteiktas valstybės saugomo objekto statusas.

Atsiliepimai

Komentuoti