VšĮ Skuodo informacijos centras

Kivylių dvaras

Architektūra

Kontaktai

Kivylių dvaras – buvusio dvaro sodyba, esanti Kivylių kaime, Aleksandrijos seniūnijoje, Skuodo rajone, 2,5 km į šiaurės rytus nuo Aleksandrijos. Pasiekiamas iš kelio  170  Mažeikiai - Skuodas . Išlikęs dvaro gyvenamasis namas priklauso privatiems asmenims, sutvarkytas, prikeltas kultūriniam gyvenimui.
Dvaro istorija susijusi su Simono Daukanto giminės šaka – jo vyriausioji sesuo Anastazija Daukantaitė 1829 m. ištekėjo už Kazimiero Kaunackio ir išvyko gyventi į Kivylius. Čia iki 1910 m. buvo saugoma S. Daukanto biblioteka, kitas palikimas.

Dvaras suklestėjo apie 1923 m., valdant daktarui Ferdinandui Kaunackiui. Tuomet Kivylių dvaras buvo vienas stambiausių Kretingos apskrities dvarų, ūkinis ir kultūrinis centras, kuriame buvo įsteigta pirmoji privati ligoninė dabartiniame Skuodo rajone. Pavyzdinį dvarą lankė aukšti svečiai: apie 1928-1932 m. lankėsi prezidentas Antanas Smetona, į Kivylius buvo užsukęs būsimas Latvijos prezidentas Karlis Ulmanis. Pavyzdingai tvarkomas ūkis augino olandų veislės galvijus, bekonus, retesnių rūšių naminius paukščius. 1929 m., iki žemės reformos, dvarui priklausė 17 gyvenamų, ūkinių ir kitų pastatų: rūmai, ligoninė, pieninė, kumetynas, tvartai ir kt. Pastatai buvę mediniai, tik ligoninė – mūrinė, raudonų plytų.

Po daktaro mirties 1935m. prasidėjo dvaro nuosmukis, buvo praskolintas. 1938 m. iš banko buvusį Kaunackių ūkį nupirko agronomas Kazimieras ir mokytoja Petronelė Baltrukoniai, tačiau naujieji savininkai 1944 m. pasitraukė į Vakarus. Daugelio dvaro pastatų netekta per Antrąjį pasaulinį karą, pokarį, kolūkiųkūrimąsi. Iki šių dienų išliko tik vienas gyvenamasis namas. Jame buvo įsikūrusios kolūkiečių šeimos, viename gale laikytos kiaulės. Mirus paskutiniams namo gyventojams, pastatas buvo paliktas likimo valiai, ilgainiui suniokotas.

Išlikusio gyvenamojo namo amžius skaičiuojamas maždaug nuo 1840 m. Atgimimo metais svarstyta dvarą pritaikyti kultūrinėms reikmėms. 1994 m. Amerikos lietuvio gydytojo Ferdinando Vytauto Kaunackio rūpesčiu sodybos kieme pastatytas stogastulpis. Apie 2010 m. dvarą įsigijo privatūs asmenys, kurie sutvarkė sodybą, pritaikė kultūriniam gyvenimui. Nuo 2013 m. čia vyksta tradiciniu tapęs Valstybės dienos minėjimo renginys, vyksta Skuodo rajono literatų poezijos skaitymai, kultūrinės–edukacinės veiklos dienos.

Atsiliepimai

Komentuoti