Švietimo naujienos

2012-03-27

Mieste ir kaime - prailgintos dienos grupės

Visi, kurie tokias pamena buvus sovietmečio mokyklose, skeptiškai šypteli. Egzistuoja stereotipas, kad tai šios grupės buvo skirtos silpnai besimokantiems, nepasiturintiems ir t. t. Skuodo informacijos centro ir Lietuvos darbo federacijos sutartis pagal laimėtą projektą nuo šių metų sausio mėnesio dovanoja galimybę vienišiems, bet dirbantiems tėvams (mamoms) užtikrinti saugų ir prasmingą laisvalaikį savo atžaloms, iki jie sugrįš vakare iš darbo.

Kaip sako Skuodo Bartuvos vidurinės mokyklos direktorius Virginijus Jokšas, tokių minčių - steigti prailgintas vaikų priežiūros grupes - būta ir ankstesniais metais, tačiau atsakymas buvęs paprastas: tai yra tėvų reikalas.

O kaip teigia Skuodo informacijos centro direktorė Gražinitė Jokšienė, galbūt keičiantis požiūriui į dirbantį žmogų, į darbą Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje į opią dirbančių tėvų ir jų vaikų priežiūros problemą pabandyta pažvelgti plačiau. Pernai gruodžio mėnesį Skuodo informacijos centro darbuotojų akis patraukė skelbiama informacija, kad bus toks konkursas . Anot G. Jokšienės teko rizikuoti imantis iki šiol neturėtos rajone veiklos ir ketverto darbo vietų sukūrimo. Kaip tvirtina, skeptiškumo iš šalies netrūko. Net ir iš rajono valdžios atstovų jos būta.

Projektui realizuoti brendo mintis, kad tos grupės bus dvi, viena - mieste, kita - kaime. Mieste didžiausia pradinių klasių bazė - Bartuvos vidurinėje mokykloje, tad vos apie tokią grupę užsiminus, mielai su jos kūrimu sutiko tos mokyklos direktorius Virginijus Jokšas. Žvelgiant į kaimo mokyklas, mintyta apie Ylakius arba Mosėdį. Mielai su tokia prailgintos grupės idėja sutiko Mosėdžio gimnazijos direktorė Audronė Šverienė.

Tačiau bene didžiausia problema buvo ne įsikurti konkrečiose mokyklose, bet surasti konkurso sąlygas atitinkančius, dirbančius tėvelius, mamas, suformuoti mokinių nuo 6-erių iki 10 metų grupes ir Skuode, ir Mosėdyje. Surasti tokius mokytojus, kurie, nors ir už papildomą užmokestį, dirbs mokykloje po darbo valandų. Anot Skuodo informacijos centro direktorės norėjosi, kad tai būtų mokytojas galbūt netekęs darbo arba jo krūvis sumažėjęs, nes mokykloms nėra taip paprasta įsileisti visiškai svetimą, iki tol nepažintą darbuotoją. Kas iš mokytojų dirbs su prailgintos grupės mokiniais, ir vienoje ir kitoje mokykloje buvo surasti.

Bartuvos vidurinėje mokykloje sutiko dirbti mokytoja Vilma Timbarienė ir buvusios Luknių pradinės mokyklos, priklausiusios Bartuvai, mokytoja Rima Narkuvienė. Mosėdyje darbo krūvius sau sutiko padidinti mokytojai: Žydrūnas Ramanavičius ir Dalia Noreikienė.

Tiek Mosėdyje, tiek Skuodo Bartuvos vidurinėje mokykloje prailgintos vaikų priežiūros grupėje mokiniams pirmenybė tenka paruošti namų darbus, o likusioji laiko dalis - mieliems užsiėmimams. Grupėse piešiama, skaitoma, dainuojama, šokama, žaidžiami įvairūs žaidimai. Lankantis Skuodo Bartuvos vidurinės mokyklos grupėje teko sutikti ir poros tos grupės moksleivių mamą, kuri negalėjo atsidžiaugti, kad tuo laiku, kai ji dirba, sūnaus laisvalaikis jau kiek kitoks, nei atitektų vien žvelgimui į kompiuterio monitorių. Panašius, priešiškus kompiuteriniams žaidimams pageidavimus Skuode išsakė ir kiti grupės moksleivių tėveliai. Mosėdyje, skirtingai nei Skuode, grupės moksleivių laisvalaikis suderinamas su kompiuteriniais žaidimais. Bet ir čia laisvalaikis gana įvairus, ne tik pramogaujama, bet ir labai prasmingai užsiimama. Štai, kaip papasakojo mokytoja D. Noreikienė, ypač išskirtiniai buvo Lietuvos dienos gimtadieniai. Gabūs vaikai ne tik eilėraščių, dainelių išmoko, bet ir tėveliams koncertą dovanojo. Mokytojas Žydrūnas Ramanavičius į grupę susibūrusius pamoko anglų kalbos, vaikai išmoko net dainelę anglų kalba. Visų padirbėta ir sudėtinga - patyčių prevencijos - tema.

Ir Skuode, ir Mosėdyje mokytojai pasakojo, kad vaikai grupę lanko mielai, noriai joje užsiima veikla.

Atpratusios nuo vaikiško klegesio ir šurmulio antroje dienos pusėje dvi rajono mokyklos ir jų mokytojai tarsi pratinasi gyventi naujaip. O kaip teigė V.Jokšas, tenka net pastebėti ir išskirtinį reiškinį - pamažėl formuojasi eilutė norinčiųjų patekti į tokią grupę. Tuo susidomėjo tėveliai. Skuode prailgintos vaikų priežiūros grupėje - dvidešimt vienas moksleivis, Mosėdyje kol kas - septyniolika. Tačiau grupės duomenys keičiasi, nes kinta vaikų amžius ir vyresnieji, sulaukę dešimties, užleidžia savo vietą jaunesniems.

Kaip teigia naujojo projekto įgyvendintoja mūsų rajone G. Jokšienė, pagal poreikį tokios grupės galės dirbti ir šeštadieniais, ir moksleivių atostogų laikotarpiu. Galbūt artimoje ateityje tai bus įmanoma ir vasaromis. Dabar gi projektas dirbantiems tėvams dovanoja galimybę nurimti ir nebespręsti stresinės dilemos : svarbiau darbas ar namie vieni likę vaikai. Šis projektas paslaugą suteikia tikslinėms asmenų grupėms, kai dėl šeimos įsipareigojimų žmogui susidaro keblumų darbo veikloje. Prailgintos vaikų priežiūros grupės vaikų tėvai - būtinai dirbantys asmenys. didžiąją dalį tų vaikų tėvų sudaro tie, kurie vaiką augina gyvendami vieniši, našliai ar gyvenantys skyriumi. Jei šio projekto paslaugos vykdymo laikotarpiu žmogus praranda darbą, apie tai turi informuoti projekto vykdytojus, jo vaikui ir jam paslauga nebeteikiama. Kitaip tariant, šis projektas yra didelė paskata dirbti, kibti į gyvenimo sunkumus ir juos nugalėti.

Projekto vykdymo laikas iki šių metų birželio 30d. Jei visa numatyta vyks sklandžiai, kaip teigė G.Jokšienė, Lietuvos darbo Federacija numato ir ateityje atrinkti dar septynis rajonus, kur toks projektas gyvuos toliau. Dabar projektas" Šeimos ir darbo įsipareigojimų derinimas, teikiant priežiūros paslaugas prailgintose darželių (ugdymo įstaigų) grupėse" vyksta 14 Lietuvos rajonų. Galimas dalykas, jog į skuodiškių interesus, lūkesčius atsižvelgta, nes mūsų rajonas - probleminis.

Laima Sendrauskienė

Autorės nuotr.